Myśl Jana Pawła II o śp. księdzu Jerzym Popiełuszce (cyt. nr 5)
Watykan,23 października 1985 roku
"Pragnę bardzo serdecznie zapewnić wszystkich moich rodaków, że wspólnie z Ojczyzną, zwłaszcza z Warszawą, przeżywałem pierwszą rocznicę śmierci śp. Księdza Jerzego Popiełuszki i tak jak zeszłego roku, tak i w tym roku wyrażam gorące życzenie, aby ta śmierć zawsze była odczytywana w sposób właściwy, żeby wymowa tej śmierci dla dziejów Narodu i Kościoła pozostała zawsze ta sama, zawsze tak samo przekonywująca i tak samo budującą."
Myśl Jana Pawła II o solidarności {cyt. nr 4}
„Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! Nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich: tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania.” -[ Jan Paweł II w Sopocie]
Wypowiedź Jana Pawła II o aborcji (cyt. nr 3}
„Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. Naród, który zamiast bronić bezbronnych, sięga po aparat aborcji, będzie nosił w przyszłości ciężar tych zbrodni. Narody, które dziś mają nowe Obozy Zagłady, to te narody, które dopuszczają zbrodnie na nienarodzonych”. – Jan Paweł II
Apel Jana Pawła II do młodych ludzi (cytat nr 2)
W 1983 roku Jan Paweł II – Papież skierował do polskiej młodzieży niezapomniane słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali!” Słowa te papież powtórzył podczas homilii w czasie liturgii na Westerplatte w 1987 roku.
Czy one są nadal aktualne dla Ciebie?!
Św. Jan Paweł II bardzo cenił Polskę - swoją Ojczyznę (cytat nr 1)
Podczas przemówienia na Okęciu w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 roku św. Jan Paweł II mówił o Ojczyźnie jak o matce:
„Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.
Pomyśl, co dla Ciebie znaczą te słowa i jaki jest Twój stosunek do Polski -Twojej Ojczyzny?!
Miesiąc październik miesiącem wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II
Wkrótce po wyborze, 16 października 1978 roku, Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra i wygłosił przemówienie do wiwatujących tłumów: „Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej”.
W dniu inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978 roku w homilii Jan Paweł II zwrócił się do świata z następującym przesłaniem: „ Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się!
Słowa te uznano za program pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.
Pierwszy raz do Polski papież Jan Paweł II przybył dnia 2 czerwca 1979 roku. Pielgrzymka trwała do 10 czerwca. Hasło tej pielgrzymki było bardzo wymowne. Brzmiało ono : „Gaude Mater Polonia” – „Raduj się Matko Polsko”. Dzisiaj mijają 44 lata od tego ważnego dla Polaków i Polski wydarzenia. Papież odwiedził następujące miasta: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka zakończyła się w Krakowie. W trakcie tej pielgrzymki na Placu Zwycięstwa w Warszawie Jan Paweł II wypowiedział proroczą modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój… Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi…. tej Ziemi”. Słowa wypowiedziane w homilii stały się przesłaniem, które zapoczątkowało przemiany społeczno- polityczne w Polsce i w Europie.
103 rocznica urodzin świętego Jana Pawła II.
Dziś,18 maja przypada 103 rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża - świętego Jana Pawła II. Przyszedł on na świat o godzinie 17-tej w domu rodzinnym w Wadowicach.
Nie lękajcie się” – te słowa wypowiedział Jan Paweł II w Rzymie, na placu św. Piotra, 22 października 1978 roku podczas oficjalnego rozpoczęcia swojego pontyfikatu. Słowa te są ważne i aktualne również dzisiaj.
Mogą one stanowić propozycję początku odkrywania, przypominania sobie lub poznawania treści, ale też analizowania nauczania świętego Jana Pawła II. Aby tak się stało, trzeba „wstać z kanapy” (jak powiedział niedawno papież Franciszek) i podjąć trud studiowania tej nauki. Życzę Państwu podjęcia właściwej decyzji i wytrwałości w działaniu!
Drodzy parafianie, na internetowej stronie naszej parafii powstała nowa zakładka pod nazwą: „Nauczanie św. Jana Pawła II” – w skrócie „Jan Paweł II”.
Św. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku i drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Według oficjalnych dokumentów watykańskich odbył On 104 pielgrzymki zagraniczne odwiedzając ponad 130 krajów i około 900 miejscowości. Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez św. Jana Pawła II. Do ojczyzny odbył 9 pielgrzymek. W czasie pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Ich fundamentem jest nauczanie Soboru Watykańskiego II. Pierwszą encykliką była encyklika p.t.: „Redemptor hominis” („Odkupiciel człowieka”). Została ona ogłoszona 4 marca 1979 roku. Jest uznawana za dokument programowy pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II, następca św. Piotra był i jest największym z rodu Polaków!.
Wielu z bierutowskich parafian uczestniczyło w spotkaniach z polskim papieżem w Rzymie i w naszej ojczyźnie. Bardzo przeżywaliśmy czas tych spotkań i napełnialiśmy nasze serca oraz umysły Jego nauką. Warto więc powrócić wspomnieniami do tamtych niezapomnianych chwil i przypominać sobie słowo Boże kierowane do nas uczestników tamtych spotkań. Ważne jest też, abyśmy młode pokolenia, które nie znały osobiście „Naszego Papieża” zachęcili do zapoznania się z nauką św. Jana Pawła II i z wartościami, które były dla Niego bardzo ważne.
Prosimy zatem o odwiedzanie internetowej strony parafii i zapoznawanie się z informacjami, które będą ukazywać się w zakładce „Jan Paweł II”.